Sklypo pirkimas

Ieškant tinkamo sklypo, galite paklysti gausioje žemės sklypų pasiūloje. Deja visiškai paruoštų sklypų individualių namų statybai yra tik kelios dešimtys ir dažniausiai jie būna tame rajone ar vietoje, kur Jūs nenorėtumėte įsikurti.

Dažniausiai ieškantieji sklypo daro esminę klaidą – sklypus apžiūrai  išsirenka pagal mažiausią kainą skirtinguose rajonuose. Pardavėjai gerai ištiria rinkos kainas, ir mažesnė negu vidutinė kaina dažniausiai reiškia, kad šiam sklypui kažkas negerai, arba jis yra nepatodioje vietoje. Todėl patariam nepagailėti laiko ir išanalizuoti visus pasiūloje esančius sklypus Jums patinkančiame rajone.

Sklypą bus rasti paprasčiau, jei paiešką susisteminsite ir nustatysite prioritetus.

 

NUSPRĘSKITE, KURIAME RAJONE NORĖTUMĖTE APSIGYVENTI.

  • Apžiūrėkite rajonus. Norintieji statytis namą dažniausiai gyvena mieste, bute, ir nėra gerai susipažinę su rajonais, kuriuose verda individualių namų statyba. Todėl visiems besirenkantiems sklypą rekomenduoju patiems aplankyti šiuos rajonus. Tuomet lengviau nuspręsite, kur Jūs norėtumėte gyventi, o kur – ne.
  • Apžiūrėję rajonus, panaršykite  internete, kur rasite papildomos informacijos apie rajonus. Jei turite pažįstamų, kurie gyvena šiuose rajonuose, paklauskite ir jų nuomonės. Tuomet susirašykite kiekvieno rajono pranašumus ir trūkumus, išsirinkite rajonus, kurie Jums atrodo patraukliausi. Savo analizėje įvertinkite tokius kriterijus:

a) socialinė ir demografinė padėtis;


Jei, pavyzdžiui, esate lenkų tautybės, galbūt Jums bus priimtiniausias tas rajonas, kuriame gyventojų daugumą sudaro lenkų tautybės kaimynai. Atkreipkite dėmesį į gyventojų socialinę padėtį. Tikriausiai nenorėtumėte gyventi šalia kaimynų, kurių pagrindinis gyvenimo tikslas – pasiskolinti iš Jūsų pinigų eilinėms išgertuvėms.  Vištų auginimo ferma už tvoros turbūt irgi nėra Jūsų prioritetas ir pan.

 

b) mokyklos, vaikų darželiai, medicinos įstaigos, parduotuvės, buitinio aptarnavimo centrai;


Išsiaiškinkite, kokie darželiai ir mokyklos yra Jūsų pasirinktame rajone. Jei mokyklos lygis Jūsų netenkins, gaišite begalę laiko, vežiodami savo vaikučius į kitų rajonų ugdymo įstaigas. Nepamirškite, kad, prisiregistravę kažkuriame rajone, Jūs galite neturėti teises patekti į Jūsų pageidaujamą mokymo įstaigą, arba ši teisė gali būti smarkiai apribota nuo Jūsų nepriklausančių aplinkybių. Jei kuris nors iš šeimos narių susirgtų, būtų patogu, jei šalia būtų šeimos klinika. Įvertinkite, ar važiuojant namo iš darbo, nereikėtų daryti didelio lanksto, kad apsipirktumėte Jūsų pamėgtame prekybos centre.

 

c) darbo vieta;


Įvertinkite, ar kasdienė kelionė iš pasirinkto rajono į darbą nebus Jūsų požiūriu tas veiksnys, dėl kurio jausitės nepatogiai. Kartais šį veiksnį galima pašalinti. Pavyzdžiui, jei darbovietė Vilniaus miesto centre, tuomet važiuodami į darbą iš bet kurio Vilniaus priemiesčio pateksite į kamštį.

 

d) geografinė sklypo padėtis;


Įvertinkite savo laisvalaikio ir kelionių poreikius. Jei mėgstate pasivaikščioti po mišką ar parką, ieškokite vietos, kur tokią galimybę turėtumėte visai šalia namų. Jei dažnai keliaujate darbo ar pramogų tikslais, įvertinkite, kokie artimiausi, padėsiantys pasiekti kelionių tikslus greitkeliai yra šalia Jūsų gyvenvietės.

 

e) infrastruktūra;


Išsiaiškinkite, ar Jūsų pasirinktame rajone yra suburta sklypų savininkų bendrija, ar veiksni savivaldybė, ar tikrai kažkas rūpinasi rajono infrastruktūros plėtra ir priežiūra. Dauguma rajonų savivaldybių ar bendrijų disponuoja apribotais piniginiais ištekliais, ir gali kilti didelių problemų, ypač žiemą, kai nuo kelių nebus valomas sniegas. Arba, pavyzdžiui, lietingais sezonais nebus lyginama žvyrkelio danga. Dėl šių priežasčių gali tekti įsigyti visureigį arba susitaikyti su mokesčiais autoservisams už nuolat „byrančią“ Jūsų automobilio važiuoklę.

 

f) viešasis transportas;


Išsiaiškinkite, kaip funkcionuoja ir ar iš viso yra viešasis transportas. Šis klausimas ypač aktualus šeimoms, turinčioms vaikų. Esant blogam susisiekimui, tėveliai bus įdarbinti vairuotojais, vežiojančiais vaikus, iš / į mokyklą, būrelius ar kitą užklasinę veiklą. Jei darbo grafikas neleidžia laisvai susiplanuoti laiko, reikės samdyti auklę su savo automobiliu, per ilgą laiką susidarys nemenka papildomų išlaidų suma.

 

g) rajono plėtros planas;


Pasidomėkite, galbūt numatyta vesti miesto komunikacijas, dujas, gal netoliese planuojamas greitkelis.

Yra tikrai nemažai sklypų su nebaigtomis detaliųjų planų procedūromis. Kartais pirkėjai dalyvauja loterijoje: arba pavyks daug sutaupyti, arba projektas gali likti įšaldytas daugeliui metų. Todėl rekomenduojame pasikonsultuoti su specialistu, nepriklausomu nuo sklypo pardavėjo.

IŠSIRINKOTE TINKAMĄ SKLYPĄ, KIEK VERTA MOKĖTI?

 

Dažniausiai kažkuriame rajone esančio sklypo pardavėjo prašoma kaina už arą būna panaši į rinkos vidurkį. Tačiau yra daugybė niuansų, kurių neįvertinus gali tekti išleisti sklypo paruošimui daug pinigų. Tuomet suprasite, kad permokėjote už sklypą. Tik žinant visą informaciją apie sklypą, galima pradėti derybas dėl galutinės sklypo kainos. Pateiksiu keletą pavyzdžių, su kokiomis problemomis ir netikėtumais susiduria sklypų pirkėjai, nežinoję visos informacijos apie sklypą arba klaidingai ją supratę.

 

1. Nors tariamai yra suprojektuoti komunikacijų tinklai, dėl įvairių priežasčių Jūs galite neturėti galimybės prie jų prisijungti ir turėsite investuoti daug laiko ir pinigų, nekalbant apie didelį stresą, kurį patirsite, siekdamas norimo rezultato.

 

2. Sklypas neparuoštas statybai. Vien sklypo pakėlimas iki projektinio aukščio ir papildomas žemių atvežimas bei jų išlyginimas Jums gali kainuoti iki kelių dešimčių tūkstančių litų, nekalbant apie suderinimus su kaimyninių sklypų savininkais, kurie gali neleisti Jums taip reikalingų veiksmų.

 

3. Galbūt norėtumėte statytis namą, kurio užstatymo intensyvumas viršys sklypui nustatytas leistinas ribas, ir Jūs turėsite keisti savo svajonių namo projektą.

 

4. Yra buvę tokių atvejų, kai pirkėjai, nusipirkę sklypą, dėl netinkamo grunto turėjo investuoti pamatų įrengimui dvigubai didesnę sumą, negu buvo galima numanyti.

 

Jei nesate verslininkas, sklypo pirkimas ir namo statyba gali būti didžiausia Jūsų gyvenimo investicija. Net jei esate labai apdairus žmogus, turite puikius vadybinius sugebėjimus ir manote, kad be patirties NT rinkoje įvertinsite visus niuansus, tuomet yra didelė tikimybė, kad ką nors „praleisite pro akis“. Klaidos Jums gali kainuoti kelias dešimtis tūkstančių litų  bereikalingų investicijų.