Namo planavimas

GYVENAMASIS KAMBARYS – tai yra visos šeimos susibūrimo vieta, kurioje praleidžiama apie 90 proc. viso aktyvaus laisvalaikio. Galima teigti, kad gyvenamasis kambarys turėtų būti apie 30 m2 ploto, jei name gyvena šeima iki 5 asmenų.

 

TERASA. Gyvenamasis namas privalo turėti jaukią terasą. Tai plotas kur šeima praleidžia daug laiko šiltuoju metų laiku ir yra gyvenimo gamtoje dalis. Mūsų sąlygomis ji turi būti dengta. Galėste laikyti lauko baldus, dažni krituliai nesukels nepatogumų bei mažiau reikės priežiūrėti ir remontuoti.


VIRTUVĖ IR VALGOMASIS. Virtuvei užtenka 10 m2 ploto, kai šeima nepageidauja virtuvėje atskiro ploto valgomajam stalui. Virtuvės kartu su valgomuoju plotas turėtų būti ne mažesnis nei 20 m2. Jei mėgstate šeimininkauti (ar manote, kad šis poreikis ilgainiui galėtų atsirasti), dėl ruošiamo maisto kvapų, kurie pasklinda po visą namą, esant atvirai virtuvei, siūlome numatyti galimybę atskirti gyvenamąjį kambarį nuo virtuvės. Atskira virtuvė tampa dideliu pranašumu, kai, susirinkus svečiams pabendrauti jaukioje aplinkoje, sujaukta virtuvė nėra matoma iš svetainės. Jei nemėgstate maisto ruošti namie ir virtuvė Jums reikalinga tik  minimaliems poreikiams, galite drąsiai ją jungti prie gyvenamojo kambario zonos. Tik palikite virtuvei 10 m2 plotą ir įrenkite minimalų plotą šeimos nariams prisėsti prie baro stalo.

 

DARBO KAMBARYS. Įvertinkite, kiek laiko namie. Jūs skiriate darbo poreikiams. Jeigu Jūs dirbate namie, tada atskiros erdvės tikrai reikės. Dauguma šeimų darbo kambarį įrengia bendrai su svečių kambariu. Vyrauja nuomonė, kad dabar darbo kambarys, kaip atskiras vienetas, yra bereikalinga prabanga, nes nešiojamuoju kompiuteriu dirbti galima visuose kambariuose, o darbo dokumentus galima laikyti bet kuriame kambaryje.

 

MIEGAMIEJI. Skaičiuojama, kad miegamųjų kambarių name turi buti tiek:


1. Vienas tėvams.
2. Po atskirą vaikams. Jei neleidžia finansinės galimybės, galima skirti vieną didesnį kambarį dviem vaikams, kurie yra vienos lyties. Jei vaikai skirtingų lyčių, kol maži, galima juos apgyvendinti viename kambaryje, vėliau kambario erdvę reiktų padalyti į dvi dalis. Net ir tos pačios lyties  paaugliai yra linkę turėti savo atskirą erdvę, kurioje galėtų tvarkytis savo nuožiūra, pasikviesti į kambarį draugų, netrukdant tėvams, broliams ar seserims.
3. Jei name apsigyvensite kartu su savo tėvais, numatykite jiems atskirą kambarį, geriausiai pirmame aukšte (jei namas 2 aukštų), su galimybe patekti į sanitarinį kambarį ir virtuvę. Galima suprojektuoti bendro namo erdves taip, kad tėvai turėtų galimybę tarsi gyventi atskirame bute, turėti atskirą įėjimą, sanitarinį mazgą, virtuvėlę.

 

SANITARINIAI MAZGAI. Idealus variantas, kai tėvai ir vaikai turi atskirus sanitarinius mazgus ir pirmame aukšte dar būna bent tualetas. Jei finansinės galimybės neleidžia antrame aukšte turėti dviejų sanitarinių mazgų, reikėtų tualeto pirmame aukšte ir viso sanitarinio mazgo antrame aukšte.

 

DRABUŽINĖS. Tėvams rekomenduojama turėti atskirą drabužinę (ar spintą) prie savo miegamojo. Patogu, kai yra galimybė įrengti drabužinę ir vaikams, bet jei tam nėra finansinių galimybių, galima pastatyti atskiras spintas ar kabyklas. Dar vieną sieninę spintą arba drabužinę būtina numatyti hole.

 

HOLAS. Kaip sakoma, holo dydis parodo šeimininko gyvenimo būdą ir jo turtinę padėtį. Jei pas Jus nuolat lankysis daug svečių, didelis holas pravers. Jei svečių antplūdžio neplanuojate, tuomet jausitės komfortiškai ir žinosite, kad nepermokėjote už nenaudojamą namo plotą, pasirinkę 4-10 m2 holą. Rekomenduotume pasidaryti holą su priešholiu, tuomet, darinėdami lauko duris šaltuoju metų laiku, išvengsite šilumos praradimo nuostolio, skersvėjo.

 

GARAŽAS. Kiekvienas supranta garažo teikiamą komfortą – galimybę bet kuriuo metų laiku atsisėsti į neprikaitusį / neprišalusį automobilį. Tačiau reikėtų įvertinti, kad garažo ir gyvenamojo ploto vieno kvadrato statybos kainos beveik vienodos. Jei riboja finansai, atsisakius garažo,  pinigus galėtumėte skirti kokybiškesnėms vidaus apdailos medžiagoms ar baldams, gal net naujam automobiliui ir pan.

 

SANDĖLIUKAS. Turint garažą, daug daiktų galima sandėliuoti jame pastatytose lentynose. O daiktų tikrai bus: automobilių padangos, dviračiai, įvairūs įrankiai, vaikų vežimėlis, žoliapjovė, lauko baldai, laistymo žarnos, karutis ir pan. Daugeliu atvejų pastebėjome, kad, neturint sandėliavimo patalpos, garaže esanti viena automobilio vieta būna užkrauta įvairios paskirties daiktais. Jei neplanuojate statytis garažo, būtinai pagalvokite, kur sandėliuosite visą galybę ūkyje naudojamų daiktų.

 

PIRTIS. Dauguma apsigauna, manydami, kad pirma pasistatys namą, o vėliau savo sklypo teritorijoje pasistatys atskirą pirtį. Dažniausiai tam nepakanka lėšų, arba projektas nukeliamas neaiškiam laiko terminui. Jei norite mėgautis pirties malonumais, neišėję iš savo namų, ir nenorite žiemą šlapia galva bėgioti nuo pirties iki namų, jei manote, kad pirtelė galėtų būti Jūsų šeimos ir draugų susitikimo bei atsipalaidavimo vieta, projektuokite pirtelę pirmame aukšte, su galimybe išeiti į lauką vasarą. Jei pirtimi mėgausitės tik su šeima, galite planuoti pirtį antrame aukšte, pavyzdžiui, prie tėvų miegamojo, kartu su sanitariniu mazgu. Pirties patalpa turėtų būti ne mažesnė nei 4 m2. Atskirai statoma pirtis kainuoja brangiai, nes tai atskiras pastas su brangiai kainuojančia apdaila ir įrengimu.

 

Šeimai, ketinančiai pirkti ar statytis nuosavą namą, plano poreikiai:

 

1. Gyvenamasis kambarys: 25-35 m2.
2. Holas su priešholiu: 2-10 m2.
3. Virtuvė: 10 m2.
4. Valgomasis: 10 m2.
5. Sanitarinis mazgas 1 aukšte: 2-4 m2.
6. Darbo / svečių / tėvų kambarys: 10-16 m2.
7. Tėvų miegamasis: 14-20 m2.
8. Tėvų drabužinė: 4-10 m2.
9. Tėvų sanitarinis mazgas: 4-10 m2.
10. Vaikų miegamieji (2 vaikai): po 13-16 m2.
11. Vaikų sanitarinis mazgas: 2-6 m2.
12. Garažas: 20-40 m2.
13. Sandėliukas: 10-20 m2.
14. Pirtis: 4-15 m2.
15. Laiptinė: 6-8 m2.


© 2018 Zemindar